Řebříček obecný
Tato bylinka, kterou najdete snad na každé louce, by se dala označit za léčivku pro ženy a jako pomocníka při nejrůznějším krvácení.
Řebříček sbíráme od června až do září, nejlépe však v červenci kolem 10. hodiny ranní. Využít se dá květ i nať. Na sběr je však lepší si připravit nožík a rostlinu odřezávat, neboť se špatně trhá, aniž byste ji vytrhli s kořeny. Sbírají se všechny druhy řebříčku - bílé i růžové. Nikdy však netrháme květ odkvétající nebo zahnědlý.
Osobně suším byliny svázané v malých svazcích zavěšené na půdě. Mají slabý aromatický pach a ne každému může být příjemný.
Léčivé účinky
- nepravidelná menstruace a nepravidelnost periody
- vhodná v období přechodu, klimakterium
- léčí rakovinu dělohy
- tlumí menstruační bolesti
- zánět vaječníků
- amenorea - nedostavení se měsíčků u mladých děvčat
- krvácení z nosu
- krvácení plic a žaludku
- podporuje prokrvení
- snižuje krevní tlak
- ulevuje při podrážděném žaludku
- tlumí bolest zubů
- vyvolává pocení a může proto snižovat horečky při chřipce a nachlazení
- migréna
Řebříček se mimo jiné používá při drobných poraněních a čištění kůže pomocí odvaru. Skvělé jsou také sedací koupele, které pomáhají při vaginálním výtoku nebo se také doporučují při nočním pomočování dětí či starších lidí. Hrst řebříčku zalijeme 2 litry studené vody, necháme 8 hodin stát a potom přivedeme do varu. Potom vlijeme do připravené lázně a zůstaneme v ní 30 minut. Při zdravotních obtížích se dělá 2x týdně.
Nepoužívá se v těhotenství a během kojení.
Magie
Jedná se o magickou bylinu, která přitahuje lásku. Kdo při sobě nosí řebříček, přitahuje lásku i ty, se kterými bychom se rádi setkali. Známá je zaříkávací formulka: "Řebříčku, řebříčku hlaď lásku po líčku."
Nosí-li se v amuletu, dodává odvahu a ochraňuje svého nositele před negativitou a zlem. Dým ze sušené byliny očišťuje prostory i věci od negativní energie.
Emoce
Uklidňuje vnitřní neklid a zvyšuje naše psychické síly.
Kuchyňské použití
Čerstvé mladé listy se přidávají do salátů.