Kopřiva

Tato bylinka, kterou někteří považují za nepříjemný plevel, patří k jedněm z mých nejoblíbenějších. Chuťově nemusí každému vyhovovat, nicméně pití kopřivového čaje velice doporučuji. 

Sbírá se hned na jaře, jak začne růst až do 20. května, protože později je v rostlině hodně dusičnanů. Také ji můžeme později sbírat v záři. Trhají se pouze mladé výhonky, nejčastěji však samotné listy.

Léčivé účinky

  • podporuje léčbu chudokrevnosti, anémie
  • čistí krev a podporuje krvetvorbu
  • snižuje hladinu cukru v krvi
  • mírní obtíže při zánětu kloubů a revmatismu
  • působí mírně močopudně
  • urychluje hojení ran, na ekzémy
  • regeneruje pokožku
  • pomáhá při alergii (senná rýma)
  • obsahuje vitaminy A, B, C

Kopřiva je velmi ceněnou léčivkou, neboť pročišťuje organizmus a mladým lidem se doporučuje pro léčbu akné - pít dva litry kopřivového čaje denně.


Nejenže čistí krev, ale pomáhá také vyrovnávat hormonální nerovnováhu v období puberty a tím působí příznivě na nepravidelný menstruační cyklus mladých dívek a žen po porodu.


Kopřivu užíváme pouze vařenou - syrová rostlina je jedovatá a může poškodit ledviny


Magie

V minulosti byla kopřiva uznávaným ochráncem dvora a domy se běžně nechávaly obrůstat po svém obvodu kopřivami, protože tato bylina prý dokázala zadržet zlý pohled, uřknutí a jakékoli kletby namířené na dům. A nejenže negativní energii zadržela, dokázala ji transformovat v požehnání.

Také při nošení kopřivového amuletu budete ochráněni před negativními silami. Je-li nošena s řebříčkem, utlumuje strach a zvyšuje sebevědomí.

Nálev nebo olej slouží k vysvěcení rituálního nože, aby se co nejdokonaleji zpřizpůsobil silám všech tří říši a silám přetváření.


Emoce

Kopřiva patří mezi psychoaktivní byliny, ale nikoli mezi ty, které povznesou duši člověka k bohům a nechají ji létat v jiných dimenzích, nýbrž mezi rostliny, které okamžitě dokázaly člověka dostat do stavu "tady a teď". Tato bylinka dokáže lámat iluze a její energie drží člověka při zemi, takže dokáže nahlédnout na své iluze a paranoie v jasném denním světle a zlomit jejich moc.

Zbavuje pocitů sebelítosti a sebeobětování, podporuje vůli.


Kuchyňské použití

Mladé listy můžeme vařit jako špenát, dát do polévky, omelety nebo nádivky.


Šťáva z listů

Čerstvě vylisované listy jsou vhodné na léčbu žloutenky, kopřivky nebo průjmu.


Kosmetika

Na řidké vlasy pomáhá odvah z kopřiv, kterým si umýváme hlavu. Čtyři až pět vrchovatých dvouhrstí čerstvé nebo sušené kopřivy dáme do pěti litrů studené vody a pomalu zahřejeme k varu. Necháme ještě pět minut vyluhovat.  Pro každý druh vlasů je velmi blahodárná tinktura z oddenku kopřivy, který vykopeme na jaře nebo na podzim a tinkturu si lehce připravíme.